TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSRM-600A65
Part No.:
SSRM-600A65
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
SSRM-600A65.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 65A 48-660V
Shipping
SSRM-600A65 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
SSRM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC
Voltage - Input:
90 ~ 140VAC
Voltage - Load:
48 V ~ 660 V
Load Current:
65 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C