Samtec Inc. SSQ-104-01-F-S-LL
Part No.:
SSQ-104-01-F-S-LL
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
SSQ-104-01-F-S-LL.pdf
Description:
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
Shipping
SSQ-104-01-F-S-LL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
SSQ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Forked
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
4
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Press-Fit, Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post:
0.104" (2.64mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C