Sensata Technologies, Inc. SSH66TU12N100S
Part No.:
SSH66TU12N100S
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Category:
Float, Level Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
SSH66TU12N100S.pdf
Description:
SHRT FLTSW HORIZ SS 1/2 INT/EXT
Shipping
SSH66TU12N100S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Series:
SSH66TU
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Liquid
Output Type:
Switch (Single Float)
Output Configuration:
SPST-NC/NO
Current:
100 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:
0.75
Switch Actuation Level:
Mounting Type:
Panel Mount, 1/2" (12.7mm) NPT Thread
Material - Housing & Prism:
304 Stainless Steel, 316 Stainless Steel
Operating Temperature:
120°C
Voltage Rating:
24VDC, 24VAC