Sensata Technologies, Inc. SSF67A25B175
Part No.:
SSF67A25B175
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Category:
Float, Level Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
SSF67A25B175.pdf
Description:
SWITCH 2 LEVEL SS NO/NC .6A
Shipping
SSF67A25B175 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Series:
SSF67
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Liquid
Output Type:
Switch (2) (Single Float)
Output Configuration:
SPST-NO, SPST-NC
Current:
600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:
0.8
Switch Actuation Level:
0.984", 6.890" (25mm, 175mm)
Mounting Type:
Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:
316 Stainless Steel
Operating Temperature:
135°C
Voltage Rating:
120VDC, 240VAC