Samtec Inc. SS5-80-3.50-L-D-K-TR
Part No.:
SS5-80-3.50-L-D-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
SS5-80-3.50-L-D-K-TR.pdf
Description:
CONN SOCKET 160POS SMD GOLD
Shipping
SS5-80-3.50-L-D-K-TR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Razor Beam™ SS5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Socket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
160
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Pick and Place
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:
4.5mm, 5.5mm, 6mm
Height Above Board:
0.132" (3.35mm)