Omron Electronics Inc-EMC Div SS-10GL2T
Part No.:
SS-10GL2T
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Limit Switches
Package:
Datasheet:
SS-10GL2T.pdf
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Shipping
SS-10GL2T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
SS
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Lever, Roller
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP40
Features:
Operating Force:
50gf
Release Force:
6.118gf
Operating Position:
0.571" (14.5mm)
Pretravel:
Differential Travel:
0.040" (1.0mm)
Overtravel:
0.040" (1.0mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C