Littelfuse Inc. SRR6012R1TP
Part No.:
SRR6012R1TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SRR6012R1TP.pdf
Description:
SCR 600V 12A TO220AB
Shipping
SRR6012R1TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
SR
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
6 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.8 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
7.68 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
100A, 120A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)