Bourns Inc. SRN4018A-6R8M
Part No.:
SRN4018A-6R8M
Datasheet:
SRN4018A-6R8M.pdf
Shipping
SRN4018A-6R8M Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.6A
DC Resistance (DCR):
98mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)