Bourns Inc. SRN4018A-1R0Y
Part No.:
SRN4018A-1R0Y
Datasheet:
SRN4018A-1R0Y.pdf
Shipping
SRN4018A-1R0Y Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.7 A
Current - Saturation (Isat):
4.7A
DC Resistance (DCR):
19mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
90MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.074" (1.88mm)