Bourns Inc. SRN4018A-101M
Part No.:
SRN4018A-101M
Datasheet:
SRN4018A-101M.pdf
Shipping
SRN4018A-101M Specifications
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
420 mA
Current - Saturation (Isat):
450mA
DC Resistance (DCR):
1.33Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
6MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)