Bourns Inc. SRN4018A-100M
Part No.:
SRN4018A-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRN4018A-100M.pdf
Description:
FIXED INDUCTOR SMD
Shipping
SRN4018A-100M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRN4018A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
150mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)