TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine SRFR-2.9/1.7-8-SP
Part No.:
SRFR-2.9/1.7-8-SP
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
SRFR-2.9/1.7-8-SP.pdf
Description:
HEATSHRINK 0.114" GRAY METER
Shipping
SRFR-2.9/1.7-8-SP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Thermofit SRFR
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:
1.75 to 1
Length:
Enter Number of Meters in Order Quantity
Inner Diameter - Supplied:
0.114" (2.90mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.066" (1.68mm)
Recovered Wall Thickness:
0.039" (0.99mm)
Material:
Silicone Rubber
Features:
Flame Retardant
Color:
Gray
Operating Temperature:
-75°C ~ 200°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
135°C