Caddock Electronics Inc. SR20-0.20-1%
Part No.:
SR20-0.20-1%
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
SR20
Datasheet:
SR20-0.20-1%.pdf
Description:
RES 0.2 OHM 1% 2W SR20
Shipping
SR20-0.20-1% Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Series:
SR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
200 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
-50/ +100ppm/°C
Operating Temperature:
-15°C ~ 105°C
Supplier Device Package:
SR20
Size / Dimension:
0.565" L x 0.090" W (14.35mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.415" (10.54mm)
Number of Terminations:
4
Failure Rate:
Reset All
Search Similar
Result:
SR20-0.20-1% FAQ
1. How to order SR20-0.20-1% on CEX ELECTRONICS LIMITED?
3. Are the SR20-0.20-1% price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR20-0.20-1%?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR20-0.20-1%.