Murata Electronics SR1116SW
Part No.:
SR1116SW
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Package:
Datasheet:
SR1116SW.pdf
Description:
BATT SLVR OX 1.55V COIN 11.6MM
Shipping
SR1116SW Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
365/366
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Silver Oxide
Battery Cell Size:
Coin, 11.6mm
Voltage - Rated:
1.55 V
Capacity:
Size / Dimension:
0.46" Dia x 0.07" H (11.6mm x 1.7mm)