Vishay Siliconix SQM50N04-4M1_GE3
Part No.:
SQM50N04-4M1_GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SQM50N04-4M1_GE3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 50A TO263
Shipping
SQM50N04-4M1_GE3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
TrenchFET®
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.1mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
105 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6715 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
150W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)