Vishay Siliconix SQD50N04-5M6_T4GE3
Part No.:
SQD50N04-5M6_T4GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
SQD50N04-5M6_T4GE3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 50A TO252AA
Shipping
SQD50N04-5M6_T4GE3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
TrenchFET®
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5.6mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
85 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4000 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
71W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)