Allied Components International SQAC2929-431NG-RC
Part No.:
SQAC2929-431NG-RC
Datasheet:
SQAC2929-431NG-RC.pdf
Description:
430nH +/-2% SMD Sq. Air Core Ind
Shipping
SQAC2929-431NG-RC Specifications
Series:
SQAC2929
Type:
Wirewound
Inductance:
430 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
4.2 A
DC Resistance (DCR):
16.5mOhm Max
Q @ Freq:
180 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:
500MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Size / Dimension:
0.520" L x 0.295" W (13.21mm x 7.49mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.49mm)