Allied Components International SQAC0807-6N9J-RC
Part No.:
SQAC0807-6N9J-RC
Datasheet:
SQAC0807-6N9J-RC.pdf
Description:
6.9nH 5% Square Air Coil
Shipping
SQAC0807-6N9J-RC Specifications
Inductance:
6.9 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
2.7 A
DC Resistance (DCR):
6mOhm Max
Q @ Freq:
100 @ 400MHz
Frequency - Self Resonant:
4.6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
400 MHz
Size / Dimension:
0.051" L x 0.072" W (1.30mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max):
0.070" (1.78mm)