Allied Components International SQAC0807-17NG-RC
Part No.:
SQAC0807-17NG-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SQAC0807-17NG-RC.pdf
Description:
17nH +/-2% Square Air Coil
Shipping
SQAC0807-17NG-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
SQAC0807
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Air
Inductance:
17 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
9mOhm Max
Q @ Freq:
100 @ 400MHz
Frequency - Self Resonant:
4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
400 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.090" L x 0.072" W (2.29mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max):
0.070" (1.78mm)