Littelfuse Inc. SPXV010.T
Part No.:
SPXV010.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
SPXV010.T.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 10A 1.5KVDC
Shipping
SPXV010.T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® SPXV
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
10A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1.5 kVDC
Response Time:
Applications:
Solar (Photovoltaic)
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
15kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 3.333" L (10.30mm x 84.65mm)