Littelfuse Inc. SPXI030.T
Part No.:
SPXI030.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Inline, Double Ended
Datasheet:
SPXI030.T.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 30A 1.5KVDC INLINE
Shipping
SPXI030.T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® SPXI
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
30A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1.5 kVDC
Response Time:
Applications:
Solar (Photovoltaic)
Features:
Intrinsically Safe
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
15kA
Size / Dimension:
0.540" Dia x 3.370" L (13.72mm x 85.54mm)