Littelfuse Inc. SPXI030.LXM
Part No.:
SPXI030.LXM
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Inline, Double Ended
Datasheet:
SPXI030.LXM.pdf
Description:
FUSE SOLAR INLINE 1500VDC 30A
Shipping
SPXI030.LXM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® SPXI
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
30A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1.5 kVDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Solar (Photovoltaic)
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, gPV, UL, UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 4.333" L (10.31mm x 110.06mm)