Littelfuse Inc. SPXC2.25TXS
Part No.:
SPXC2.25TXS
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
SPXC2.25TXS.pdf
Description:
1500 VDC 2.25A PHOTOVOLTAIC FUSE
Shipping
SPXC2.25TXS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® SPXC-S
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
2.25A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1.5 kVDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Solar (Photovoltaic)
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, gPV, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 2.252" L (10.30mm x 57.20mm)