Precision Electronics Corporation SPRU5031S28
Part No.:
SPRU5031S28
Manufacturer:
Precision Electronics Corporation
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
SPRU5031S28.pdf
Description:
POT 50K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Shipping
SPRU5031S28 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
SPR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
50k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Top Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
295°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter:
0.125" (3.18mm)