Littelfuse Inc. SPNH063.XXDEMS
Part No.:
SPNH063.XXDEMS
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
SPNH063.XXDEMS.pdf
Description:
1500VDC 63 AMP PV FUSE W/MS INTE
Shipping
SPNH063.XXDEMS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® SPNH
Package / Case:
Rectangular, Blade
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Rectangular
Current Rating (Amps):
63A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1.5 kVDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Solar (Photovoltaic)
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, gPV, IEC, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
30kA
Size / Dimension:
5.165" L x 2.008" W x 2.008" H (131.20mm x 51.00mm x 51.00mm)