Bergquist SPK4-0.006-00-70
Part No.:
SPK4-0.006-00-70
Manufacturer:
Bergquist
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
SPK4-0.006-00-70.pdf
Description:
THERM PAD 35.81X20.57MM GRAY
Shipping
SPK4-0.006-00-70 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bergquist
Series:
Sil-Pad® K-4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Multi
Type:
Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
35.81mm x 20.57mm
Thickness:
0.0060" (0.152mm)
Material:
Silicone Rubber
Adhesive:
Backing, Carrier:
Polyimide
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
0.48°C/W
Thermal Conductivity:
0.9W/m-K