Bergquist SPK10-0.006-00-43
Part No.:
SPK10-0.006-00-43
Manufacturer:
Bergquist
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
SPK10-0.006-00-43.pdf
Description:
THERM PAD 19.05MMX12.7MM BEIGE
Shipping
SPK10-0.006-00-43 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bergquist
Series:
Sil-Pad® K-10
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
TO-220
Type:
Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
19.05mm x 12.70mm
Thickness:
0.0060" (0.152mm)
Material:
Silicone Rubber
Adhesive:
Backing, Carrier:
Polyimide
Color:
Beige
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
1.3W/m-K