Littelfuse Inc. SPFJ200.X
Part No.:
SPFJ200.X
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
SPFJ200.X.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 200A 600VAC/1KVDC
Shipping
SPFJ200.X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® SPFJ
Package / Case:
Cylindrical, Blade Terminals
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
200A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
1 kVDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Solar (Photovoltaic)
Features:
Class:
J
Approval Agency:
CE, cULus, UL, VDE
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
1.500" Dia x 5.670" L (38.10mm x 144.02mm)