Littelfuse Inc. SPFJ080.X
Part No.:
SPFJ080.X
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
SPFJ080.X.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 80A 1KVDC CYLINDR
Shipping
SPFJ080.X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® SPFJ
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
80A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1 kVDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Solar (Photovoltaic)
Features:
Class:
J
Approval Agency:
CE, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
20kA
Size / Dimension:
1.500" Dia x 3.012" L (38.10mm x 76.50mm)