DB Unlimited SP500408-2
Part No.:
SP500408-2
Manufacturer:
DB Unlimited
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
SP500408-2.pdf
Description:
SPEAKER 8OHM 250MW TOP PORT 93DB
Shipping
SP500408-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
DB Unlimited
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
Frequency Range:
450 Hz ~ 4 kHz
Frequency - Self Resonant:
450Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency - dBA:
93.00
Efficiency - Testing:
100mm
Efficiency - Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:
250 mW
Power - Max:
500 mW
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Paper
Material - Magnet:
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Solder Eyelet(s)
Size / Dimension:
1.969" Dia (50.00mm)