Bergquist SP400-0.007-00-58
Part No.:
SP400-0.007-00-58
Manufacturer:
Bergquist
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
SP400-0.007-00-58.pdf
Description:
THERM PAD 19.05MMX12.7MM GRAY
Shipping
SP400-0.007-00-58 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bergquist
Series:
Sil-Pad® 400
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
TO-220
Type:
Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
19.05mm x 12.70mm
Thickness:
0.0070" (0.178mm)
Material:
Silicone Rubber
Adhesive:
Backing, Carrier:
Fiberglass
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
1.13°C/W
Thermal Conductivity:
0.9W/m-K