Boyd Laconia, LLC SOFTFLEX-A014-10-01-4000-2000
Part No.:
SOFTFLEX-A014-10-01-4000-2000
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
SOFTFLEX-A014-10-01-4000-2000.pdf
Description:
THERM PAD 400X200MM W/ADH
Shipping
SOFTFLEX-A014-10-01-4000-2000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
400.00mm x 200.00mm
Thickness:
0.0390" (0.991mm)
Material:
Silicone
Adhesive:
Adhesive - One Side
Backing, Carrier:
Polyethylene-Terephthalate (PET)
Color:
Blue-Gray
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
1.4W/m-K