Seltech SOC50C07Y50
Part No.:
SOC50C07Y50
Manufacturer:
Seltech
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
SOC50C07Y50.pdf
Description:
SPEAKR 50OHM 500MW TOP PORT 85DB
Shipping
SOC50C07Y50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Seltech
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
Telecom
Frequency Range:
300 Hz ~ 3.5 kHz
Frequency - Self Resonant:
300Hz
Impedance:
50 Ohms
Efficiency - dBA:
85.00
Efficiency - Testing:
1W/1M
Efficiency - Type:
Sensitivity
Power - Rated:
500 mW
Power - Max:
800 mW
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Plastic
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Wire Leads with Connector
Size / Dimension:
1.969" Dia (50.00mm)