Seltech SOC40C180DN4
Part No.:
SOC40C180DN4
Manufacturer:
Seltech
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
SOC40C180DN4.pdf
Description:
SPEAKER 4OHM 2W TOP PORT 77DB
Shipping
SOC40C180DN4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Seltech
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Type:
General Purpose
Frequency Range:
160 Hz ~ 15 kHz
Frequency - Self Resonant:
160Hz
Impedance:
4 Ohms
Efficiency - dBA:
77.00
Efficiency - Testing:
1W/1M
Efficiency - Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:
2 W
Power - Max:
4 W
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Paper, Rubber
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Wire Leads
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)