Celduc Inc. SOB965160-TH
Part No.:
SOB965160-TH
Manufacturer:
Celduc Inc.
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
SOB965160-TH.pdf
Description:
SOB965160 SSR MOUNTED ON THERMAL
Shipping
SOB965160-TH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Celduc Inc.
Series:
dual okpac®
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
DPST-NO (2 Form A)
Output Type:
AC, Zero Cross
Voltage - Input:
6 ~ 16VDC
Voltage - Load:
24 V ~ 600 V
Load Current:
50 A
On-State Resistance (Max):
7.5 mOhms
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C