Samtec Inc. SNT-100-BK-G-H
Part No.:
SNT-100-BK-G-H
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Shunts, Jumpers
Package:
Datasheet:
SNT-100-BK-G-H.pdf
Description:
CONN SHUNT 2POS
Shipping
SNT-100-BK-G-H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
SNT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Top, Grip
Gender:
Female Sockets
Number of Positions or Pins (Grid):
2 (1 x 2)
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Height:
0.550" (13.97mm)
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Color:
Black
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Housing Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating:
Current Rating (Amps):
4.3A per Contact