Texas Instruments SN75ALS160DWR
Part No.:
SN75ALS160DWR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Drivers, Receivers, Transceivers
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
SN75ALS160DWR.pdf
Description:
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Shipping
SN75ALS160DWR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Transceiver
Protocol:
IEEE 488
Number of Drivers/Receivers:
8/8
Duplex:
Half
Receiver Hysteresis:
650 mV
Data Rate:
Voltage - Supply:
4.75V ~ 5.25V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C