PUI Audio, Inc. SMT-1427-S-R
Part No.:
SMT-1427-S-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
SMT-1427-S-R.pdf
Description:
BUZZER MAGNETIC 5V 11X14.2MM SMD
Shipping
SMT-1427-S-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Series:
SMT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Transducer, Externally Driven
Input Type:
Zero-Peak Signal
Voltage - Rated:
5 V
Voltage Range:
3 ~ 7V
Frequency:
2.7kHz
Technology:
Electromechanical/Magnetic
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
85dB @ 5V, 10cm
Current - Supply:
80mA
Port Location:
Side
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder Pads
Size / Dimension:
0.433" L x 0.559" W (11.00mm x 14.20mm)