Souriau-Sunbank by Eaton SMS24R3TR29
Part No.:
SMS24R3TR29
Manufacturer:
Souriau-Sunbank by Eaton
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
SMS24R3TR29.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 24POS 5.08MM
Shipping
SMS24R3TR29 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Souriau-Sunbank by Eaton
Series:
SMS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Male or Female
Number of Positions:
24
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Number of Rows:
6
Row Spacing:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Latch Holder
Color:
Gray
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C