Bourns Inc. SMLJ28CA
Part No.:
SMLJ28CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMLJ28CA.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Shipping
SMLJ28CA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMLJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
66A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)