CUI Inc. SMI6-5-K-P12
Part No.:
SMI6-5-K-P12
Datasheet:
SMI6-5-K-P12.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 6W
Shipping
SMI6-5-K-P12 Specifications
Series:
SMI6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Form:
Wall Mount
Input Type:
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
1.2A
Power (Watts):
6 W
No Load Power Consumption:
75mW
Polarization:
Positive Center
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
60.2" (1.50m)
Input Connector:
Multi-Blade (Sold Separately)
Features:
Size / Dimension:
2.52" L x 1.59" W x 1.18" H (64.0mm x 40.5mm x 30.0mm)