CUI Inc. SMI6-5.95-K-P6
Part No.:
SMI6-5.95-K-P6
Datasheet:
SMI6-5.95-K-P6.pdf
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 5.9W
Shipping
SMI6-5.95-K-P6 Specifications
Series:
SMI6 (6W)
Product Status:
Obsolete
Input Type:
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5.9V
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
5.9 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
60.2" (1.53m)
Size / Dimension:
2.52" L x 1.59" W x 1.18" H (64.0mm x 40.5mm x 30.0mm)