CUI Inc. SMI18-5.9-V-P5
Part No.:
SMI18-5.9-V-P5
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
SMI18-5.9-V-P5.pdf
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 18W
Shipping
SMI18-5.9-V-P5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
SMI18 (18W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5.9V
Current - Output (Max):
3A
Power (Watts):
18 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
47.2" (1.20m)
Input Connector:
Multi-Blade
Features:
Size / Dimension:
2.95" L x 1.38" W x 2.58" H (75.0mm x 35.0mm x 65.6mm)