CUI Inc. SMI12-9-VW-P5R
Part No.:
SMI12-9-VW-P5R
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
SMI12-9-VW-P5R.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W
Shipping
SMI12-9-VW-P5R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
SMI12 (12W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
9V
Current - Output (Max):
1.33A
Power (Watts):
12 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
-10°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
Multi-Blade
Features:
Size / Dimension:
2.72" L x 1.25" W x 1.87" H (69.0mm x 31.8mm x 47.5mm)