Littelfuse Inc. SMDJ51CA
Part No.:
SMDJ51CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMDJ51CA.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Shipping
SMDJ51CA Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMDJ
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
36.41A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
Yes
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C