Microchip Technology SMDA24E3/TR7
Part No.:
SMDA24E3/TR7
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
SMDA24E3/TR7.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 43VC 8-SO
Shipping
SMDA24E3/TR7 Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
TVSarray™
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
4
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
300W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)