Littelfuse Inc. SMD2920P185TFA
Part No.:
SMD2920P185TFA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet:
SMD2920P185TFA.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 33V 1.85A 2920
Shipping
SMD2920P185TFA Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
2920 (7351 Metric), Concave
Series:
POLY-FUSE®, SMD2920
Product Status:
Obsolete
Voltage - Max:
33V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.85 A
Current - Trip (It):
3.7 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
2.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
65 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
150 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)