YAGEO SMD2016B150TF
Part No.:
SMD2016B150TF
Manufacturer:
YAGEO
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2016 (5041 Metric), Concave
Datasheet:
SMD2016B150TF.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2016
Shipping
SMD2016B150TF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
2016 (5041 Metric), Concave
Series:
SMD2016
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
15V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.5 A
Current - Trip (It):
3 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
180 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.061" (1.55mm)