YAGEO SMD2016B100TF/33
Part No.:
SMD2016B100TF/33
Manufacturer:
YAGEO
Package:
2016 (5041 Metric), Concave
Datasheet:
SMD2016B100TF/33.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 33V 1.1A 2016
Shipping
SMD2016B100TF/33 Specifications
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
2016 (5041 Metric), Concave
Series:
SMD2016
Voltage - Max:
33V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.1 A
Current - Trip (It):
2.2 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
500 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
400 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.049" (1.25mm)