Littelfuse Inc. SMD150F-2
Part No.:
SMD150F-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
2-SMD
Datasheet:
SMD150F-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2SMD
Shipping
SMD150F-2 Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
2-SMD
Series:
PolySwitch®, SMD
Voltage - Max:
15V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.5 A
Current - Trip (It):
3 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
250 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.343" L x 0.250" W (8.70mm x 6.36mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.118" (3.00mm)